Determine the C.I. on Rs. 2400 at 10% p.a. for 112 years when C.I. is compounded half yearly.
Explanation:
Rate of interest for half year = 10/2 = 5%
Number of compounding periods = 2 × 1.5 = 3.
C.I. = 24001+51003-1= 378.30
Hence, option (d).
» Your doubt will be displayed only after approval.