A baseball team, which played 60 games, won 30% of its played games. After a phenomenal winning streak, this team raised its winning percentage to 50%. What is the least numbers of games the team must have additionally played in order to attain this average?
Explanation:
The team won 30% out of 60 games.
∴ Number of games won initially = 30% of 60 = 18.
If x more games were played by the team and all were won continuously, then
18 + x = 50% of (60 + x)
⇒ 0.5x = 12
⇒ x = 24
∴ 24 more games were played in order to attain this average.
Hence, option (c).
» Your doubt will be displayed only after approval.