Explanation:
Let the capacity of the tank be 24x litres.
Pipes A and B fill 3x and 2x litres per hour while pipe C empties 6x litres in an hour.
Let radius of the cone be r and height be h.
∴ πr2h = 72x
For first 19 hours, water inside the cone = 24x + 57x + 38x – 114x = 5x litres
∆ABE ∼ ∆ACD
If AC = 2AB, CD = 2BE
∴ BE = r/2 and AB = h/2
After 50% reduction in the height of the water, volume
Option 1: Pipe A was open for 19 hours.
i.e., B and C were open for 1 more hour.
∴ 2x – 6x = –4x
The cone will have 5x – 4x = x litres of water.
∴ Option 1 is eliminated.
Option 2: Pipe A was open for 19 hours 30 minutes.
i.e., B and C were open for 1 more hour and A for 30 more minutes.
∴ 2x – 6x + 1.5x = –2.5x
The cone will have 5x – 2.5x = 2.5x litres of water
∴ Option 2 is eliminated.
Option 3: Pipe B was open for 19 hours 30 minutes.
i.e., A and C were open for 1 more hour and B for 30 more minutes.
∴ 3x – 6x + 1x = –2x
The cone will have 5x – 2x = 3x litres of water.
∴ Option 3 would be the possible option.
Hence, option (c).