Discussion

Explanation:

​​​​​​​

From the table above,

Planned cost in chennai = 1032 × 250 =258000

Actual cost in chennai = 1350  ×  270 = 364500

Cost difference = (106500/258000) × 100 = 41%

Hence, option (b).

» Your doubt will be displayed only after approval.


Doubts


© 2022 | All Rights Reserved | Apti4All