A shop, which sold same marked price shirts, announced an offer - if one buys three shirts then the fourth shirt is sold at a discounted price of ₹ 100 only. Patel took the offer. He left the shop with 20 shirts after paying ₹ 20,000. What is the marked price of a shirt?
Explanation:
Let the marked price of a shirt = M
∴ If a customer buys 3 shirts then the fourth shirt would be given at a discounted price of 100 rupees.
⇒ Total cost of 4 shirts = 3M + 100
Customer bought a total of 20 shirts, hence he bought 15 shirts and marked price and got 5 shirts at the discounted price.
∴ Total amount paid by the customer = 15M + 500
⇒ 15M + 500 = 20,000
⇒ M = 1300
Hence, option (b).
» Your doubt will be displayed only after approval.