Discussion

Explanation:

Ram reaches B at 10.00 a.m. while Shyam reaches B at 10:15 a.m.

At 10:15 a.m., Ram is (15/60) × 5 = 1.25 km away from B.

Shyam overtakes Ram 1.25/(10 – 5) = 0.25 hrs = 15 minutes after 10:15 a.m., i.e. at 10:30 a.m.

Hence, option (b).

» Your doubt will be displayed only after approval.


Doubts


© 2022 | All Rights Reserved | Apti4All